sobota, 22 lutego 2014

Zupa ogórkowa

Tradycyjna zupa ogórkowa

Jeśli zaglądasz co jakiś czas na bloga mogłaś lub mogłeś zauważyć, że nie często pojawiają się tutaj zupy... Nie często? Mało powiedziane :) Wśród 240 postów, które do tej pory się pojawiły była do tej pory tylko jedna zupa - szczawiowa. Rzecz w tym, że po prostu bardzo rzadko je gotuję. A może to już czas przeszły? Bo ostatnio właśnie coś się w tej kwestii zmienia ;) 


Na wielu blogach znajdziecie przepisy na różne ciekawe i nietypowe zupy. U mnie zaczną pojawiać się te najprostsze. Dlaczego? Bo jeśli już jakąś robię, to właśnie ogórkową, pomidorową (z zacierkami, mmm!) czy kalafiorową. Następną w planach mam jarzynową z pulpecikami - taką, jaką zawsze robi mój tato :) I ta dzisiejsza ogórkowa też jest jego "sposobem". 

Choć lista składników wydaje się długa, jest to naprawdę najprostsza zupa na świecie - dla tych, którzy w kuchni raczkują będzie w sam raz! :) A z warzyw wyjętych z wywaru można zrobić pyszną sałatkę!

Składniki: 

- porcja mięsa, np. żeberka lub porcja rosołowa + skrzydełka
- ok. 2,5 litra wody
- pęczek włoszczyzny (marchewki, pietruszki, seler, por)
- ok. 10 ziaren pieprzu
- ok. 10 ziaren ziela angielskiego
- 4 liście laurowe
- łyżeczka cząbru
- łyżeczka suszonej natki pietruszki (lub kilka gałązek świeżej)
- sól do smaku
- opcjonalnie: przyprawa typu "warzywko"
- 4 - 5 średniej wielkości ziemniaków
- ok. 8 średniej wielkości ogórków kiszonych
- opcjonalnie: odrobina wody ze słoika po ogórkach, jeśli zupa będzie za mało kwaśna
- 2 łyżki masła
- 3 łyżki śmietany 18%
- 1 łyżka mąki

Przygotowanie: 

1. Mięso umyj, oczyść z nadmiaru tłuszczu. Włoszczyznę obierz, włóż wraz z mięsem do dużego garnka i zalej ok. 2,5 litra zimnej wody. Mięso powinno być przykryte wodą. Na dużym ogniu doprowadź do wrzenia, zbierz tzw. "szum", zmniejsz ogień i gotuj, aż mięso i warzywa będą miękkie. Wyciągnij je z wywaru.

2. Ziemniaki obierz i pokrój w ok. 1,5 cm kostkę, wrzuć do gorącej zupy. Dodaj również mięso, które gotowało się w zupie, ale oddzielone bez kości i podzielone na małe kawałki.

3. W tzw. "międzyczasie" (którego nie lubią poloniści) zetrzyj ogórki na grubych oczkach tarki. Na patelni rozpuść masło, przesmaż na nim starte ogórki przez kilka minut.

4. Gdy ziemniaki będą już miękkie (to ważne, żeby pamiętać o tej kolejności!) dodaj ogórki do zupy, gotuj ją jeszcze przez kilka minut. Jeśli będzie za mało kwaśna, dodaj odrobinę wody z ogórków.

5. Śmietanę wymieszaj dokładnie z mąką. Następnie dodaj do niej kilka łyżek gorącej zupy, dokładnie wymieszaj. Wlej do zupy. Gotuj kolejne kilka minut. Dodaj pokrojoną w kostkę ugotowaną w zupie marchewkę.




1 komentarz:

Wypróbowałeś przepis? Zostaw komentarz, daj znać mi i innym Czytelnikom, co sądzisz :) Dziękuję!