wtorek, 24 września 2013

Risotto z grzybami leśnymi

Risotto z maślakami

Strasznie dużo się ostatnio u mnie dzieje, relacje i recenzje czekają na spisanie, ale ponieważ sezon na grzybki w pełni, najpierw szybciutko risotto, póki jeszcze można wyskoczyć do lasu (lub warzywniaka) po świeże maślaki, prawdziwki, podgrzybki...

Użyjcie tych, które macie pod ręką, tych które lubicie najbardziej. U mnie w menu królują maślaki, a każdy prawdziwek jest na wagę złota do ususzenia :) Swoje risotto doprawiłam jedynie solą, pieprzem i suszonym tymiankiem. Można jednak użyć innych ulubionych ziół, np. rozmarynu lub dodać ząbek czosnku. 

Jeśli jeszcze nie jesteś fanem risotto, spróbuj koniecznie!!

Składniki:

- 250 g ryżu do risotto
- ok. 2 szkl. pokrojonych w nieduże kawałki grzybów leśnych (u mnie maślaki)
- 100 g wędzonego boczku lub szynki (np. schwarcwaldzkiej)
- 1 duża cebula (lub dwie małe)
- 2 łyżki masła
- 100 ml białego wytrawnego wina
- bulion warzywny (tyle ile wchłonie ryż - ok. 2 - 3 szklanki)
- sól, pieprz, suszony tymianek (do smaku)
- kilka gałązek natki pietruszki
- odrobina twardego, żółtego sera (najlepiej parmezanu)

Przygotowanie:

1. Cebulę kroimy w kostkę, rozgrzewamy na patelni pół łyżki masła i podsmażamy połowę cebuli. Kiedy się zeszkli, dodajemy pokrojony w nieduże, cienkie plasterki boczek lub szynkę. Podsmażamy, aż się zarumieni, wrzucamy grzybki. Smażymy dosyć długo (ok. 20 minut), grzybki puszczą wodę, cała musi odparować. Przekładamy na talerz i odstawiamy.

2. Na tej samej patelni rozgrzewamy pół łyżki masła i szklimy drugą połówkę cebuli. Wrzucamy suchy ryż, chwilę podsmażamy, a następnie wlewamy wino i dusimy do momentu, aż ryż wchłonie całe. Następnie tak samo postępujemy z bulionem - wlewamy po małej chochelce gorącego płynu i dusimy od czasu do czasu mieszając, aż cały się wchłonie.

3. Kiedy ryż będzie miękki dodajemy podsmażone grzybki, chwilę podgrzewamy, doprawiamy do smaku solą, pieprzem i tymiankiem. Na koniec dodajemy łyżkę masła oraz posiekaną natkę pietruszki, pozostawiając odrobinę do posypania na wierzchu.

4. Po nałożeniu do miseczek lub na talerze na każdą porcję ścieramy odrobinę żółtego sera, a następnie posypujemy natką pietruszki.

Miseczka risotto może stanowić "danie główne" lub np. dodatek do mięsa

2 komentarze:

  1. uwielbiam risotto z grzybów leśnych jeszcze nie robiłam:) Zapraszam cię na szczyptę soli:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na risotto też mam ochotę, w takim wydaniu musiało smakować rewelacyjnie ! ;)

    OdpowiedzUsuń

Wypróbowałeś przepis? Zostaw komentarz, daj znać mi i innym Czytelnikom, co sądzisz :) Dziękuję!